Grab a Bottle – nära nollan till sommarbordet
Lästid: 1 minut
Alkoholfri öl till sillen, bryggans mest citrusfriska ale och en körvänlig pinot noir som bubblar av sommarbär och charm. Här är tre goda törstsläckare till sommarbordet.
Leitz Eins Zwei Zero Sparkling Rosé, Tyskland, nr 19025, 26 kr / 250 ml
Pärlande rosa som tar ton mot vattenmelon, grapefrukt, söta smultron och citrus. Läskande pinot noir i avalkoliserad kostym tar midsommarkvällen mot friska höjder. Servera riktigt kall i eftermiddagssolen.
Mikkeller Limbo Yuzu, nr 82980, 22:90 kr
En alkoholfri ale som bryggts med mängder av citrusfrisk yuzu. Det här läskar såväl en het eftermiddag som ett varmt kvälldopp från bryggan med smaker som drar mot grapefrukt, mandarin och humle.
Wisby Lager Alkoholfri, Sverige, nr 19022, 15:50 kr
Alkoholfri lager i läskande, lätt och en inte allt för besk stil är perfekt för varma dagar. Här en krämigt smakrik lager med såväl rondör som fräschör. Servera immigt kall till såväl lätta sommarrätter som nygrillat.