Helena Lindberg ny vinmakare på Kullabergs Vingård
Lästid: 3 minuter
Efter 20 framgångsrika år som huvudvinmakare på Tenuta di Biserno, den världskända vingården i Toscana som ägs av den ännu mer välkända vinfamiljen Antinori flyttar Helena Lindberg tillbaka till Sverige. Hon bosätter sig nu på Kullahalvön för att arbeta som vinmakare på Kullabergs Vingård i Skåne.
Vinmakare i världsklass
Vinmakerskan Helena Lindberg har under lång tid etablerat sig bland yrkets toppskikt i världen, särskilt känd för sina exceptionella röda viner från Toscana, samt framstående vitvinsprojekt i Marlborough, Nya Zeeland. Hennes bakgrund är som civilingenjör i kemiteknik från Chalmers samt olika oenologistudier i Bordeaux. Nu väntar nya utmaningar på nordliga breddgrader på Kullabergs Vingård.
– Att få möjlighet att arbeta med för mig nya druvsorter i ett helt annat klimat kommer att bli spännande, men också att flytta hem och vara med och utveckla den svenska vinnäringen känns inspirerande, säger Helena Lindberg.
Vi på Wine Table uppmärksammade Helena Lindbergs värv som internationell vinmakare för flera år sedan och gjorde en längre intervju med henne om hennes jobb hos Tenuta di Biserno Biserno och Antinori.
Samarbete
Lindberg kommer att arbeta tillsammans med vinmakaren Nicola D’Agostini som sedan 2022 har varit en viktig del av Kullabergs Vingårds framgångar. Nicola, som har en djup förståelse för den svenska vinindustrin och PIWI-druvor, ser fram mot ett partnerskap i vinmakning.
– Helena och jag blir ett starkt team, och jag ser fram emot att fortsätta utveckla Kullabergs viner tillsammans, säger Nicola D’Agostini
K Felix G Åhrberg blir rådgivare
Vingårdens nuvarande vinmakare K Felix G Åhrberg flyttar till Österrike av familjeskäl, men kommer fortsatt att vara knuten till Kullabergs vingård som rådgivare.
– Jag är övertygad om att Sverige har de bästa möjligheter att utvecklas till en framstående vinnation och ser fram emot att vara en del av denna resa, säger K Felix G Åhrberg.
Bakgrund Kullabergs Vingård
Vingården ligger vid foten av det klippiga Kullaberg. Närheten till havet samt långa ljusa dagar gör att vi kan odla druvor av hög kvalitet. För tillfället brukar de cirka 18 hektar med ett flertal olika druvsorter. De sätter stolthet i att jobba med hållbara jordbruksmetoder, där de tar hand om sin jord och sin omgivning. Bland annat odlar de en ört- och blomblandning mellan vinraderna för att skapa mångfald och bättre jordhälsa.
Internationella vintävlingar
Här på vingården producerar de friskt och fruktigt vin med hög aromatik och behaglig syra. Förutom vin producerar de även torr äppelcider samt olika ädeldestillat. De har även vunnit många utmärkelser och fått flera medaljer i internationella vintävlingar. Framförallt att de erhållit tre stjärnor i AWC, världens största och en av de mest prestigefyllda vinbedömningarna. Sveriges Konung och Kungliga Gastronomiska Akademin givit vingården diplom för deras satsning som sätter svenskt vin på världskartan.
På Kullabergs Vingård producerar man även det vita vinet Immelen, vinnaren av TSWT.
Förutom vin finns även en trevlig besöksverksamhet på vingården. De erbjuder guidade turer i vingården och på sommaren är vinbaren Skänken öppen. Nyligen fick De utmärkelsen Årets Upplevelse 2024 av Visit Skåne.